تشویق کارمندان به صورت عمومی عبارتست از شناخت و تحسین ارزش‌های کارمندان در سازمان

دلایل قانع کننده بسیاری برای تشویق کارمند در قلب سازمان وجود دارد که می‌توان به حفظ کارمندان بیشتر، ارتقای بهره‌وری و افزایش انگیزه اشاره کرد. به دلیل اینکه برنامه‌های تشویقی کارکنان بعضی وقت‌ها برای سازمان هزینه زیادی دارد مدیران باید راهکارهای خلاقانه‌ای برای تشویق کارمندان پیدا کنند.

در این متن، ما راهکارهایی با هزینه مناسب ارائه می‌دهیم که به سازمان‌ها این امکان را می‌دهد که در مدت زمان کوتاهی کارمندان را با نتایج ماندگار تشویق کنند.

چرا تشویق کارمندان مهم است؟

زمانی که تشویق همکاران به قسمتی از فعالیت روزمره در محیط کار تبدیل می‌شود این امر موجب تسریع در تیم‌سازی و هماهنگی تیمی در سازمان خواهد شد. روش‌های زیادی برای تشویق کارکنان در سازمان وجود دارد. فعالیت‌های فردی و یا مشارکت در تلاش‌های تیمی ممکن است سبب تشویق کارمندان شوند. این نکته مهم است حتی زمانی که دستاوردهای یک تیم مورد تشویق قرار می‌گیرد بسیار مهم است تا تلاش‌های فردی هم دیده شود زیرا این عمل نشان‌دهنده اولویت‌های دیگر سازمان در همان زمان خواهد بود.

تشویق کارکنان هم رسمی و هم غیر رسمی می‌باشد. اقدامات رسمی می‌تواند بخشی از فعالیت‌های فصلی  سازمان باشد در حالی‌ که تشویق غیر رسمی می‌تواند چند مرتبه در هفته به منظور افزایش بیشتر بهره‌وری انجام شود.

استراتژی‌های تشویقی در سازمان

تعداد آماری رضایت شغلی پایین حاصل از عدم دیده شدن فرد توسط مدیر و همکاران می‌تواند شگفت انگیز باشد. تشویق کارمندان برای همه سازمان‌ها مهم است زیرا:

مشارکت کارکنان را تقویت می‌کند.

بر اساس گزارش سال ۲۰۱۲ گالوپ، شرکت‌هایی با برنامه‌های تشویقی به طور متوسط، ۲۲ درصد افزایش در نرخ بهره‌وری را گزارش کرده‌اند.

موجب نگه‌داری بهترین کارکنان می‌شود.

پژوهشی که توسط شرکت مشاوره مدیریت دیلویت انجام شد نشان می‌دهد که تشویق مناسب و موثر کارکنان نرخ خروج از کار را به میزان ۳۱درصد کاهش می‌دهد. کارمندان بسیار علاقه دارند تا حس مالکیت داشته باشند و هنگامی که با دیگر افراد مستعد کار می‌کنند تیم‌ حمایت‌کننده‌ای در سازمان برای خود در طول زمان بسازند و همچنین نیروهای مستعد داخل سازمان، می‌توانند سبب استخدام‌های بهتر در آینده شوند.

تیم‌ها را به صورت درونی بهتر هماهنگ می‌کند.

شرکت بین‌المللی گلوبال فورس در پژوهش خود به این نتیجه رسید که کارمندان زمانی که به وسیله تشویق در کار خود، در راستای ارزش‌های سازمانی قرار می‌گیرند ۱۷ برابر میانگین نیروی کار مشارکت بیشتری دارند. بسیار مهم است که حس تعلق برای کارکنان ایحاد کنید و به آنها این اعتماد را بدهید که آنچه را که آن ها برای اولویت های اساسی روزانه خود نیاز دارند انجام می شود.

چه چیزی موجب تشویق کارآمد کارمند می شود.

هم‌راستایی فعالیت‌های تیمی با اهداف سازمان، وابستگی زیادی به انتقال اهداف و ارزش‌های محورری سازمان دارد. تشویق کارمند برای قبول و پذیرش ارزش‌های محوری در انجام فعالیت‌های روزانه به اتصال کارمندان و تیم‌های کاری به چشم‌انداز جامع شرکت کمک می‌کند.

تشویق موثر کارمند به فهم و درک بهتر رفتارهای ارزشمند سازمانی و علت ارزشمندی آنها کمک می‌کند. تشویق‌های مکرر بازخورد مثبتی از سمت همکاران، مدیر و مدیران ارشد می‌باشد. بر اساس گزارش «توور واتسون» از سال ۲۰۱۰ شرکت‌هایی که مدیران آنها از تشویق منظم کارمندان و ارتباطات مناسب سازمانی حمایت و دفاع می‌کنند ۴۷درصد سود سهامی بیشتری دارند.

ارزش کارمندان خود را با ارائه بازخورهای مداوم خود نشان دهید.

فهمیدن جایی هست که کارمندان در حال حاضر ایستاده‌اند و تعیین فرایند ارتقای شغلی سبب مشارکت بیشتر کارمندان می‌شود که خود نوع و شکلی از تشویق است.

«شرکت Propiedade » برای افزایش مشارکت کارکنان از روش پیشنهادی تشویق سازمانی ما استفاده کرده است.

نکته: انجام پژوهش‌های نظرسنجی در مورد مشارکت کارکنان برای بدست آوردن اطلاعات زمان حال بینشی در مورد اینکه چگونه کارمندان علاقه دارند مورد تشویق قرار بگیرند و آیا با ارزش‌های محوری سازمان همراستا هستند در اختیار ما قرار داده است.

تشویق کارآمد می تواند در هر زمان و هر مکانی انجام شود.

بر اساس گارتنر، تعداد دستگاه‌های تلفن همراه فعال از تعداد انسان‌ها بیشتر است. بر این اساس ما می‌توانیم بگوییم نیروی کار فعلی بیشتر از زمان‌های گذشته ارتباطات مجازی دارد. اگرکارمندان می‌توانند به وسیله موبایل و ارتباطات مجازی در هر کجای دنیا کار خود را انجام دهند چرا نباید از این بستر برای تشویق کارمندان از هر کجای جهان استفاده کرد؟

نکنه: روش تشویق موثر و کارامد، فقط مختص به یک منطقه جغرافیایی نمی‌باشد و کارمندان را از مناطق جغرافیایی مختلف با یک راهبرد مبتنی بر ارتباطات مجازی دربر می‌گیرد.

همراستایی داخلی اهداف و ارزش‌های محوری سازمان به وسیله تشویق

تشویق دستاوردهای سازمان را تقویت می‌کند و می‌تواند به عنوان وسیله‌ای برای همراستایی کارکنان با ارزش‌های محوری سازمان مورد استفاده قرار گیرد.

شرکت ساتمترمیکس برای تشویق کارکنان در راستای ارزش‌های محوری سازمان از شیوه‌ای که در این متن توضیح داده شده استفاده می‌کند.

نکته: هم اهداف سازمانی و اهداف کارکنان و هم نحوه همراستایی آنها با نتایج مورد انتظار را مشخص کنید. این چیزی است که موجب افزایش مشارکت کارکنان و یا درآمد سازمانی می‌شود و همراستایی کلید اساسی برای موفقیت سازمانی است.

روش های کنونی تشویق کارمندان

روش‌های فعلی تشویق کارکنان ترکیبی از پاداش‌های مادی و معنوی است. پاداش در جمع دیگران می‌تواند بازخورد بهتری از ارزش‌ها محوری سازمان بوجود آورد.

در ادامه به برخی از مهم‌ترین اهداف تشویق کارکنان اشاره می‌کنیم.

ایجاد محل کار متمرکز بر ارزش‌‌های محور

ایجاد فرهنگ بازخورد مثبت و تشویق در سازمان

کمک به کارکنان برای مشارکت بیشتر در کار خود

انگیزه‌بخشی به کارکنان با عملکرد بالا

به منظور تشویق رفتارهای مشخص در راستای ارزش‌های محوری

 

بر اساس گزارش روندهای تشویق کارکنان «ورد ات ورک» در اینجا به چند مورد از روندهای تشویق کارکنان در سازمان اشاره می‌کنیم.

تیم منابع انسانی مسئولیت اداره بیش از نیمی (۵۵٪) از برنامه‌های تشویق موثر کارمندان را بر عهده داشته‌اند.

تنها ۱۲٪ از سازمان‌ها برای مدیران برنامه‌های آموزشی در موضوع تشویق کارکنان برگزار کرده‌اند. ثابت شده است آموزش‌های حضوری در این زمینه باعث موفقیت برنامه‌های تشویق کارکنان می‌شود.

از سال ۲۰۱۳، افزایش قابل ملاحظه‌ای در افزایش حمایت مدیریت سطح ارشد از برنامه‌های تشویقی کارکنان بوجود آمده است که این امر نشان‌دهنده فاصله از نگاه هزینه‌ای و افزایش نگاه سرمایه‌ای به تشویق کارکنان است

بیشتر سازمان‌ها به این باور رسیده‌اند که برنامه‌های تشویقی کارکنان تاثیر مثبتی بر مشارکت، انگیزه و سطح رضایت کارکنان دارد.

 

بهترین فرایند(در۴ مرحله)

ارزش‌های محوری سازمان که باید بر اساس آنها کارکنان تشویق شوند را تعیین کنید.

پروفایل کارمندان را که برای تشویق کارکنان مورد نیاز است ایجاد کنید.

با کارکنان بر اساس ارزش‌های محوری که مورد تشویق قرار می‌گیرند ارتباط برقرار کنید.

کارمندانی را که بر اساس پروفایل تشویقی متمایز شده‌اند مشخص کنید.

 

فرایندهای عملیاتی بعدی

همانطور که روندهای فعلی مشارکت کارمندان به ما نشان می دهند ، کارمندان به دنبال بازخورد و تشویق بیشتر مشارکت خود در سازمان‌ها هستند. با این حساب ، یک استراتژی تشویق موفق باید به یک تجربه همکاری تیم سازی تبدیل شود که در آن اعضا بتوانند آشکارا پشتیبانی خود را اعلام کنند.

تیم ها برای تشویق کارمندان نیازی به داشتن برنامه رسمی تشویقی ندارند. با ارائه آموزش صحیح، هر تیمی باید بتواند بازخورد مناسبی ارائه دهد.

بهتر از همه، زمان لازم برای عملی کردن استراتژی تشویقی در یک تیم کوچک باید بسیار کم باشد. از آنجا که اکثر کارمندان از رسانه های اجتماعی آگاهی دارند و یا بطور مرتب از آنها استفاده می کنند، اجرای تشویق اجتماعی فقط باید چند دقیقه طول بکشد.

وقت صرف کنید و بررسی کنید که چه ترکیبی از پاداش‌های(مادی و معنوی)  ملموس و نامشهود را می توان با یک برنامه تشویق اجتماعی تلفیق کرد که بازخورد مداوم را حمایت کند.

نکته: اگر تیم شما بودجه کافی برای برنامه های تشویقی ندارد استرس نداشته باشید. بر اساس مطالعات، اغلب برنامه‌های تشویقی موثر تنها ۱% از کل دستمزد پرداختی را برای پاداش‌ صرف می‌کنند!